Strefa luksusu #Maj

LUKSUSOWI LUDZIE

Nick Vujicic Człowiek bez rąk, bez nóg i bez ograniczeńnick
W Poznaniu, na żywo, do tłumów na stadionie. Postać tak niesamowita, że gdyby nie wystąpienia na żywo możnaby zwątpić w jego istnienie. Spełniony i szczęśliwy człowiek, którego historia życia przemienia ludzi na całym świecie. Czego nie usłyszałam podczas jego wystąpienia? Nie było teatru, wyuczonych uniesień, motywacyjnych dopalaczy i pseudopsychologii. Była prawda, pasja i głębokie poczucie sensu. Człowiek bez kończyn, który prześciga pełnosprawnych. Nick jest świetnym, autentycznym mówcą ale prawdziwą treścią jest jego życie. Nie dał się sparaliżować okolicznościom. Nie postrzega siebie w kategoriach inwalidy. Mówi, że jedynym, prawdziwym inwalidztwem jest … strach.

LUKSUSOWE TREŚCI

Teoria wszystkiego The zero theoremzero theorem
Niedoceniony film Terryego Gilliama o poszukiwaniu sensu w futurystycznej rzeczywistości. Christopher Waltz, Tilda Swinton i Matt Damon w świecie, który powstał najprawdopodobniej w wyniku tego co dziś nazywamy postępem cywilizacyjnym. Osaczenie technologią, komunikacyjna paranoja. Ulice i ściany, całe miasto, namawia i werbuje zwolenników dla swoich produktów. W odsiecz idą wirtualni terapeuci i motywatorzy wybawiciele. Nad wszystkim czuwa, oczywiście, jaśnie panująca korporacja. Poruszający film o samotności i przeszywającej potrzebie odnalezienia sensu egzystencji. Piękna treść i piękny obraz. Estetyka na długo zapada w pamięć. Przyszłość pokazana jakby w przeszłości, rzeczywista i wyeksploatowana. Świat, który już dawno przekroczył granice absurdu, w sieci bazarowych kolorów i groteskowej modzie. Poszukiwanie istoty egzystencji w ślepym zaułku algorytmów. Nowoczesność i postęp, które oddaliły nas od prawdy i sensu życia.

Wywiad z prof. Marią Jarymowicz „Skromność i pokora to milowe kroki na drodze do uczłowieczenia”
Rozmowa o epoce narcyzmu i o tym czym jest zdegradowana i zapomniana skromność. Dystans do siebie i pokora to świadomość, że dostajemy więcej niż jestesmy w stanie dać, że świat cały czas nas obdarowuje. Pani Maria Jarymowicz trafnie zauważa:

Taki mechanizm egoistyczny ukochania siebie jest pierwotny i uniwersalny, a kultura może go wzmacniać lub też wspomagać człowieka w tym, żeby z niego wyrastał. Wykorzystanie tej szansy sprzyja rozwijaniu autokrytycyzmu, nabieraniu dystansu wobec siebie. To jedne z największych darów, jakie są nam dane: potrafić wyobrazić sobie siebie jako cząstkę przyrody, cząstkę jakiejś większej całości… Niestety pokusy współczesnego świata, o których pani mówi, stanowią nie lada wyzwanie. Warto mu podołać. Naprawdę warto mu przeciwstawić postulat: ucz się zrozumienia siebie, a zdolność do autoanalizy da ci szansę autoafirmacji, pozbawionej – groźnego dla własnego rozwoju – bałwochwalstwa.

Przypominają mi się słowa Viktora Frankla, że samourzeczywistnienie jest nieosiągalnym celem. Możemy się zrealizować tylko wychodząc poza siebie, w kierunku kogoś lub czegoś. Paradoksalnie im bardziej dążymy do samourzeczywistnienia tym bardziej się od tego celu oddalamy. Im bardziej natomiast zapominamy o sobie, poprzez poświęcenie sprawie lub człowiekowi, tym bardziej realizujemy nasz potencjał.

Era narcyzów dobiega końca? wywiad z prof. Jarymowicz

 

Carol Dweck „Nowa psychologia sukcesu” teoria nastawienia na trwałość i nastawienia na rozwójcarol dweck ksiazka
Nie pamiętam już kiedy pierwszy raz zetknęłam się z badaniami Carol Dweck. Wiem, że już nigdy nie przestałam o tym myśleć. O nastawieniu wspominałam już tutaj i będę wracać do tych treści bo są absolutnie kluczowe w rozumieniu rozwoju i tego co steruje naszym potencjałem. Zależność, którą odkryła Carol Dweck to podstawa do jednej z najważniejszych zmian w życiu. Po części nawiązuje do wspomnianej, w wywiadzie z prof. Jarymowicz, pokory. Poszukiwania sukcesu w ciągłym rozwoju a nie w osiągnięciach.
Jak widać na zdjęciu przerobiłam materiał wnikliwie i zaoowocuje to wkrótce recenzją a tutaj pozostawię tylko symboliczną historię. W Moskwie jest szkoła baletowa, do której co roku próbują się dostać setki utalentowanych dzieci. Konkurencja jest ostra a liczba miejsc ograniczona. Tym bardziej zadziwia sposób rekrutacji. Dzieci uczęszczają do szkoły na okres próbny gdzie biorą udział w normalnych, przewidzianych programem zajęciach. Podczas zajęć są głośno oceniane, zarówno pochlebnie jak i krytycznie. Lista przyjętych to te dzieci, które na krytykę zareagowały lepiej niż na pochwały … Dzieci, które pasjonują się tym co trudne, są otwarte na ocenę bo wiedzą, że tam jest ukryta kolejna szansa na doskonalenie, to dzieci, na które krytyka ma uskrzydlający efekt. Dlaczego „nowa” psychologia sukcesu? Może dlatego, że w świecie Dweck jedyna porażka to brak rozwoju.

LUKSUSOWA RZECZYWISTOŚĆ

Jak powiedziała Gabrielle Chanel najlepsze rzeczy w życiu są za darmo.

5.00 ranopiąta rano
Stuprocentowo luksusowy czas. Cisza i światło. Jest coś mistycznego w początku dnia. Czysta kartka, kolejna szansa, nowe spojrzenie. Poranne światło jest intensywne ale jak człowiek pełen charyzmy, łączy w sobie siłę i łagodność. Wkracza w przestrzeń zdecydowanie, przebijając sie przez wszystkie zakamarki, uchyloną zasłonę, żaluzje. Przenika przestrzeń nachalnie ale rozlewa się w łagodny strumień ciepła. 5.00 rano to czas zarezerwowany na samotność, niewzruszoną obecność ukrytą w ostatniej godzinie ciszy nocnej.

 

Park Solankowy w Inowrocławiu

Odwiedziłam przy okazji i wspominam z zachwytem. 140 letni potężny park, labirynty ogrodów, egzotycznych krzewów i kolorowych drzew. Piękne aleje, szeregi różowo i czerwono ukwieconych drzew, dywany kwiatowe, stawy i wysepki i oczywiście słynne tężnie. Dla pogłębienia doznań, kwiatowe i ziołowe ogrody zapachowe wypełnione różami, piwoniami i liliami. 85 hektarów piękna. Za darmo.

  • MC4210

    Myślenie, ot taki stan, w którym „coś” powstaje w wyniku pracy szarych komórek… jeszcze jeden luksus do majowej kolekcji.

    • Małgorzata

      luksusowy aczkolwiek męczący … 😉