Postulaty z Baltimore

Dezyderata – tak brzmi tytuł poniższego tekstu, który w łacinie ma swój dużo piękniejszy odpowiednik. Desideratum czyli to co pożądane, upragnione i potrzebne.  Amerykański poeta Max Ehrmann zapragnął jak sam napisał w swoim dzienniku: „Pragnąłbym zostawić po sobie mały, skromny podarek – fragment poematu, który zawiera w sobie subtelne przesłanie” Po części przypadkiem jego życzenie spełniło się na skalę, której się nie spodziewał.

Najpierw dołączył ten wiersz do życzeń świątecznych dla swoich przyjaciół. Jeden z nich, psychiatra, po kilku miesiącach napisał, że nie rozstaje się z utworem i włączył jego treść do swojej praktyki terapeutycznej. Dwadzieścia lat później w 195o roku,  pastor kościoła w Baltimore umieścił poemat na pierwszej stronie książeczki do nabożeństwa, która w stopce zawierała nazwę i datę powstania kościoła: „Stary kościół świętego Pawła, Baltimore, A.D. 1692” Od tego czasu błędnie interpretowano datę powstania wiersza, przypisując mu datę powstania kościoła a sam utwór stał się niezwykle popularny. Drukowany przez lata na plakatach i kartkach na całym świecie. W latach sześćdziesiątych był mantrą hipisów, do dziś jest ulubionym tekstem Anonimowych Alkoholików a św. Jan Paweł II nazwał go: „niezwykłym przesłaniem zrodzonym z ducha ekumenizmu i tolerancji”.

Mnie zachwyciła prostota i wdzięk opisanych prawd.

1. Omijaj spokojnie hałas i pośpiech; pamiętaj jakie błogosławieństwo można znaleźć w ciszy.

2. O ile to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź na dobrej stopie z wszystkimi.

3. Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie. Wysłuchaj też innych, nawet tępych i marzycieli, oni też mają co opowiadać.

4. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały: zawsze bowiem znajdziesz gorszych i lepszych od siebie.

5. Niech twoje osiągnięcia będą dla ciebie źródłem radości.

6. Swą pracę wykonuj z sercem, nawet tę najmniejszą.

7. Bądź ostrożny w interesach: na świecie bowiem jest pełno oszustwa. Niech ci to jednak nie przesłoni prawdziwej cnoty – wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów.

8. Bądź zawsze sobą, nie udawaj zwłaszcza uczucia. Ani nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem ona jest wieczna.

9. Przyjmij spokojnie rady wieku, z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.

1o. Pomnażaj siłę ducha: ona osłoni cię w nagłym nieszczęściu.

11. Nie zadręczaj się tworami wyobraźni: wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

12. Mimo zdrowej dyscypliny musisz być dla siebie łagodny.

13. Jesteś dzieckiem wszechświata – nie mniej niż gwiazdy i drzewa: masz prawo żyć tutaj, gdzie żyjesz, i wszechświat jest taki, jaki być powinien.

14. Żyj w pokoju z Bogiem – cokolwiek myślisz o Jego istnieniu, czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twoje pragnienia: w zamęcie życia, w zgiełku ulicznym – zachowaj pokój z Bogiem.

15. Świat jest wciąż piękny – z całym swoim zakłamaniem, nędzą i nierozwiązanymi problemami.

16. Uważaj na siebie i staraj się  być szczęśliwy.